Další rok vydatného popíjení piva je za námi. Jako obvykle přinášíme stručné shrnutí toho, co se zde u nás na blogu událo, která nejzajímavější piva jsme ochutnali a též i něco statistik.
Vloni jsme ztrestali celkově 1662 nových piv, což je zhruba o stovku méně než předloni. To asi neznamená, že bychom nějak šetřili svá játra, ale často jsme pili piva, která jsme už měli dříve – to se týká hlavně našich výletů po pivovarech Česka a Bavorska. Nových piv z Česka to bylo 733 – to je zhruba 45 % z celkového počtu, což naopak je o pár kousků více než vloni. A jako obvykle se hlavně na česká piva v tomto bilancování zaměříme.
Nejzajímavější nová česká piva roku 2017
V roce 2017 bylo opravu z čeho vybírat – jak neustále přibývá pivovarů, člověk už nemá šanci stíhat ochutnávat úplně vše – to je ale dobře, protože může volit piva těch pivovarů, které buď nezná nebo se kterými má z dřívějška dobré zkušenosti. Bez uvedení pořadí nás nejvíce zaujala tato piva:
- Coco Chanel od létající Sibeerie – výrazný stout ochucený vanilkou a kokosem, s parádním dlouhým dozníváním.
- Russian Liver Barrel Aged ze spolupráce české Sibeerie a německého Freigeistu – hutný a extra chutný datlový baltský porter, ve verzi dozrávané v dubovém sudu.
- Black Hole imperial stout s americkými chmely od Zhůřáka – skvělý pražený a čokoládový silák s nádechem citrusů.
- Asfalt Extreme Stout 2016 (číslo značí datum uvaření, ne vydání) – další ročník Zhůřákova bezva imperial stoutu.
- Smoked Porter Whisky Barrel-Aged ze Strahova – oproti loňsku lehce upravený, se změněnými chmely, dozrávaný na dubových hoblinách máčených ve whisky Caol Ila.
- Barrel-Aged Great White – parádní líbivka od Matušky na konec roku, weizenbock dozrávaný v sudu po vínovici od Žufánka.
Vloni to holt bylo hodně ve znamení tmavých piv – světlá piva mají zástupce jen v Matuškovi a na nějaký nový úplně bombastický klasický ejl jsme nenarazili.
A pak je tu řada piv, která byla skoro stejně skvělá:
V seznamu dalších jen o malinko méně parádních piv už ale ejly dominují a mezi ně se sem tam vtěsnal i nějaký ten nový ležák.
- Strahovskému pivovaru se vloni podařilo prakticky vše, na co sáhl – výborné byly zejména várky piv piv Antidepressant Autumn Pale Ale, Chocolate Stout, Prohibition Double IPA či Summer Red Ale. Ale bezva tam jsou samozřejmě i klasická piva a ta sezónní, která receptury nemění.
- I „beergeekovská“ Sibeeria krom výše jmenovaných piv uvařila další příjemné kousky – například svěží ejlovou desítku Léto či nadupanou dvojitou IPA Oops! I Did It Again.
- Létajícímu Falkonovi se vloni povedly zejména jednochmelové IPA – skvělá byla třeba krásně ovocná s německým chmelem Hallertau Blanc či výborná líbivka s americkým Mosaicem.
- Další létající pivovar – Chroust (dříve Létající chroust) se zase předvedl tropicky ovocnou APA Hoptopia či extra tmavou red IPA Redneck s oblíbeným osobitým chmelem Sorachi Ace.
- Broumský Matuška krom zmíněného weizenbocku nacpal do dubového sudu i Imperial Stout a ten se mu povedl téměř stejně dobře.
- Zhůřákovi se povedla i žitná černá IPA Dark Dawn.
- Z nového pivovaru Hostivar H² jsme si zamilovali vyváženou čtrnáctku Black Ale.
- Pivovar Slavkov nás ve spolupráci s Poctivým výčepem potěšil polotmavou patnáctkou Poctivej bock.
- Plzeňský Raven zase spolu s barem Illegal Beer připravil výborný kávový Illegal Stout.
- Zichovec přišel s extra líbivým silným Saisonem, dozrávaným v sudech po bílém víně.
- Od létajícího SQBRU nás bavila třeba výborná ovocná a hořká dvojitá IPA Diktát.
- A v Úněticích na jaře představili tmavou jedenáctku Josefínu, vyvážené a parádně pitelné pivo.
Je vidět, že v Česku máme více než dvě až tři dobrá piva, jak nám chce nakukat jeden nejmenovaný všeznalý prezidentský kandidát.
Nejzajímavější nové české pivovary
V roce 2017 vzniklo kolem padesáti pivovarů (ještě musíme aktualizovat naši mapu o poslední přírůstky, abychom se dostali ke správnému číslu). Jelikož jsme zatím stihli ochutnat pivo jen asi ze čtvrtiny z nich, nemůžeme zatím pořádně zhodnotit jejich kvality. Za nás se bezkonkurenčně nejlepším pivovarem stal nový Hostivar H² – jeho piva jsou tak povedená, že je možné, že by ho netrumfl ani žádný z pivovarů, které jsme neochutnali.
Dále za zmínku stojí pivovary Máša, Knajzl či Kamenice nad Lipou – pokud se jim podaří vyladit piva, mohly by se i časem zařadit mezi českou špičku. A dobře se v roce 2017 předvedl i plzeňský pivovar Beer Factory, který vznikl na konci roku 2016 (zlí jazykové tvrdí, že stejně zpočátku ještě neměl všechna piva „svá“) – ochutnali jsme devět druhů jeho piv a kvalitou byla v rozmezí od „vcelku fajn“ až po výborná.
Z nových létajících pivovarů zazářil nejvíce SQBRU se svými sedmi uvařenými pivy a musíme zmínit i Chrousta, který po premiéře na sklonku roku 2016 přišel vloni s bezmála dvacítkou různých, vesměs velmi chutných piv.
Nové hospody
Jen v Praze vzniklo tolik pivních barů, že jsme je ani nestihli všechny navštívit. Často jde ale o moderní „craft“ bary – jeden jako druhý – s Matuškou, Permonem a Clockem na čepu, s cenami útočícími někam ke stokoruně za půllitr a ničím, co by nás nějak výrazně zaujalo a nalákalo. Našly se ale i výjimky. Rádi jezdíme do malé hospůdky Pivárna U Klauna na sídlišti Nová Harfa na Vysočanech. Pak tu v Praze jsou nadějné podniky jako je třeba Malý / Velký pivovaru Falkon, nacházející se na I. P. Pavlova na místě dřívějšího Nota Bene Beerpointu či Ale! Bar na Smíchově. Zaujala nás i Zahrádka Vítězná 18, ta je ale nyní v chladných měsících uzavřena. A nesmíme zapomenout na jeden z nejlepších pivních podniků v Česku – Bar Napalmě, který se před pár týdny přestěhoval do nových prostor.
Nejlepší festivaly
Ač se stále objevují nové a nové pivní festivaly, vloni nás opět nejvíce bavily klasiky jako je pražský Festival minipivovarů na Hradě a plzeňské Slunce ve skle – které bylo letos dokonce dvoudenní. A samozřejmě dvojice černokosteleckých festivalů – Vysmolení a Vykulení. Z nových akcí nás zaujal Salón piva – pražská verze slavných slovenských festivalů.
Něco čísel
Na závěr přidáme tradiční přehled návštěvnosti. Vloni na náš web zavítalo 625 tisíc návštěv – což je o pětinu více než předloni (a předloni to bylo zase o pětinu více než rok předtím). Je to trochu s podivem – druhou půli loňského roku jsme docela zaháleli a napsali pouhých osm článků – oproti šedesáti v prvním půli roku. K tomu jsme za celý rok zveřejnili 53 fotogalerií. Nu, v poslední době více fotíme než píšeme – ale budeme se to snažit trochu napravit. Každopádně jsme rádi, že nás čtete a prohlížíte :)
Nejčtenější články
- Pivo vařené speciálně pro tento podnik… nenechali jste se náhodou napálit? – náš náhled do světa přebalovaných a klamavých piv měl nečekaný úspěch.
- Pivo se točí nebo čepuje? – článek z předloňska, populární odpověď na hloupé hlášky typu „točí se kolotoč a ne pivo“.
- Česká nealkoholická piva
- Nový pražský pivovar Hostivar H² – první dojmy z nového Hostivaru, brzy jsme si to tam oblíbili.
- Ohlédnutí za pivním rokem 2016
- Sibeeria Léto, Strahov Red Ale, Clock ananas, Mazák Nelson Sauvin, Purkmistr Stout a další novinky
- Matuška Charles, Sibeeria Coco, Strahov Sakura, Hostivar tmavá 14, Únětická Josefína a další novinky
- Třikrát nově v Praze – Galerka, výčep Hostomic na Soukenické a Hostivařská pivotéka – tři zajímavé pražské pivní podniky (Hostivařská pivotéka bohužel dlouho nepřežila – v létě ukončila činnost).
- Co je to vlastně ležák aneb původ pivních bludů a kvíz jako bonus – první z našich žertovných netriviálních pivních testů, snad v budoucnu přidáme i další.
- Matuška Eldorado, Clock U.S. Saison, Zichovec Amarillo, ejly z Chotovin a jiná nová piva
Nejprohlíženější piva
- Argus 12 Maestic „Lidl je levný“
- Braustelle Helios – lidé hledají, kde koupit neexistující „héliové pivo“ a tohle jim vypadne na Google mezi prvními.
- Žatec Sedmý Schod
- Krušovice Ležák za studena chmelený
- Pilsner Urquell
- Bernard IPA
- Matuška Tropical Rocket
- Matuška Zlatá raketa
- Starobrno Zelené pivo
- Matuška Apollo Galaxy
Žebříček je to podobný jako o rok dříve – až na dvě novinky od Krušovic a Bernarda. Že je Matuška z minipivovarů nejpopulárnější je asi bez debat.
A tím pivní rok 2017 uzavíráme, vzhůru do roku nového. Snad bude podobně vydařený jako ten loňský :)