O Webu

Marley & Bludice

20. října 2011
poslední změna 26. července 2014

Tento web pro vás vytváří 3 pivní nadšenci, lamy a velcí amatéři. Máme rádi pivo a máme sklony ke sběratelství, což nás vede k tomu, že obrážíme naše oblíbené (i jiné) hospůdky a ochutnáváme jakékoliv pivo, které stále ještě nemáme na seznamu svých úlovků. A abychom v tom měli pořádek a přehled vytvořili jsme si tyto stránky.

Kdo jsme? Dva muži (Marley a Bořík) a jedna žena (Bludice). Můžete se zde tedy seznámit s pohledem a názorem mužského i ženského pivního nadšence :)

Veškerá hodnocení piv, hospod i články nenahlížejte jako pokus o objektivní hodnocení (taková můžete najít na celé řadě pivní webů, které se touto problematikou zabývají). Právě naopak se jedná jen a pouze o naše osobní názory, které se samozřejmě mohou rozcházet s názorem obecným (a co hůře i s názorem vaším). Pokud s naším názorem nesouhlasíte, máte jiný pohled na věc, či zajímavé informace k doplnění, neváhejte a použijte možnost komentářů.

K hodnocení piv. Hodnotíme si je především pro své potřeby desetistupňovou škálou od 1 do 10. Nejde o žádný sofistikovaný způsob hodnocení aplikovaný profesionálními degustátory. Průměr je posunut ke spodním hodnotám (stupeň 4), neb nepotřebujeme rozlišovat, jak moc jsou špatná piva podprůměrná, ale chceme si rozlišit především piva pro nás nadprůměrná :) Bodové hodnocení u jednotlivých položek (vzhled, vůně, chuť) je pouze orientační, neslouží k výpočtu celkového hodnocení piva.

Bodová stupnice:

1 – nepitelné pivo

2 – hnusné pivo

3 – horší pivo

4 – průměrné pivo

5 – lehce nadprůměrné pivo

6 – dobré pivo

7 – velmi dobré pivo

8 – výborné pivo

9 – výjimečné pivo

10 – úžasné a dechberoucí pivo

Podobně jsou hodnocené i hospody :)

U každého piva se snažíme uvést zařazení do pivního stylu. Hlavní účelem takovéhoto škatulkování je možnost porovnání podobných piv (stačí kliknout na název stylu, který je zároveň odkazem na seznam piv do tohoto stylu zařazených). Podobně fungují i odkazy na pivovary, města, země, hospody, či chmel, slad, další přísady a kvasinky ve složení piva.

Piva nehodnotíme v rámci pivní stylů a pivní styly uvádíme pouze za účelem možnosti porovnávání a vyhledání podobných si piv. Stejně tak pro nás pro výsledné hodnocení piva není důležité, jak moc odpovídá uvedenému pivnímu stylu. Odchylky od uvedeného stylu možná zmíníme v celkovém hodnocení, ale na hodnocení piva nemají vliv. Důležité je, jak nám pivo jako takové voní a chutná :)

U většiny piv je pak uvedený odkaz na jejich hodnocení na stránkách ratebeer.combeeradvocate.com, kde zjistíte, jak je úspěšné a hodnocené pivní veřejností po celém světě.

Pokud si chcete sami vést záznamy o svém hodnocení piv, doporučujeme také českou Databázi degustovaných piv.

Sledujte Pivníky

Hledat piva, články, pivovary…