Běžně příliš času napravování pivních bludů a nesmyslů nevěnujeme, raději trávíme čas třeba popíjením skvělého piva. Nedávno se ale na webu objevil článek o India Pale Ale od redaktora Pivních recenzí, plný nesmyslů o vzniku India Pale Ale… a my se rozhodli s tím pro jednou něco udělat. Podobné pohádky o vzniku IPA totiž najdeme po celém (nejen) českém internetu. Například fousatý více než šest let starý článek na Pivním deníku (tam je to ale celkem pochopitelné, v té době byla u nás svrchně kvašená piva v plenkách), text přímo na webu Pivních recenzí či o něco odlišnější povídání na pivovary.info. …
Jaký je rozdíl mezi stoutem a porterem a pár střípků z historie stoutu
Dnes slavíme další mezinárodní pivní den věnovaný jedné skupině piv. Tentokrát se jedná o Stout Day zasvěcený těm černým kávovým, praženým a čokoládovým krasavcům z kategorie piv nazývaných stout. Při této příležitosti jsem si vzpomněla na nedávné klábosení s pivními nadšenci při popíjením Gypsy Porteru v Pivní rozmanitosti. Jeden z nich nám totiž položil zákeřnou otázku: „Jaký je rozdíl mezi stoutem a porterem?„…
Něco málo z historie India Pale Ale
Dneska máme takovou malou mezinárodní oslavu pivního stylu IPA a my jsme si pro vás při té příležitosti připravili vyprávění o dlouhé cestě, kterou toto pivo prošlo.
India Pale Ale je pivní styl, který je v současné době charakteristický vyšším obsahem alkoholu a vyšším chmelením. Velké popularity dosáhl především v devatenáctém století, tedy v době, kdy byla piva tohoto stylu stále ještě vyvážena do Indie. Nicméně ve dvacátém století popularita tohoto stylu klesla na bod mrazu. Jednak skončily lukrativní vývozy tohoto piva do Indie, druhak jej krutě zasáhla…
Zima a jaro s bocky
Zima je už za námi a po ní se pomalu chýlí ke konci i hlavní sezóna silných bocků. Nám se zdárně podařilo zlikvidovat veškeré zásoby, jelikož bocky je vhodné pít co nejčerstvější. Celkem jsme ochutnali něco kolem 50 druhů bocků a já na následujících řádkách představím ty nejzajímavější. Řada z nich je stále k dostání v pivotékách, takže si můžete hezky zpříjemnit deštivý jarní večer :)
Bock (v překladu kozel, často se objevující i na etiketách) je německý pivní styl spodně kvašených piv, která se vyznačují výraznou sladovostí a…
Není pšenice jako pšenice
Tento článek mám již dlouho v hlavě, ale přes všechny pohádky o pivních výletech a nových pivech se k němu ne a ne probojovat. Hlavním impulzem k sepsání pšeničného článku byl na konci února zveřejněný článek Libora Vojáčka o Brněnském minipivovaru Pegas na stránkách Pivního infa a především komentáře týkající se pšeničných piv, kterých se pod tímto článkem vyrojilo obrovské množství.
Jak to tedy vlastně s těmi pšeničnými pivy je?
Podle české legislativy je pšeničné pivo…
Devět bocků v Pivní rozmanitosti
Ve středu jsme se zúčastnili dalšího dílu degustace s Danem Šabíkem v Pivní rozmanitosti. Akce jsou to zajímavé a je o ně čím dál větší zájem. Kromě nás lam se vždy sejde pěkná skupinka pivních znalců, nadšenců a odborníků. Počet účastníků bývá tak akorát přiměřený… osobně nemám ráda velké akce a takovéto komorní degustace (ať už piva, ale také vína) mi velmi vyhovují. Ochutnávalo se devět vzorků patřící mezi bocky. Piva to byla velmi silná a tak bylo množství nalévaného vzorku poměrně malé (jinak bychom se taky pěkně zpumprdlíkovali). Dojmy z ochutnávaných piv, které zde sepíšu jsou tedy zajisté velmi ovlivněné množstvím…
Exkurze do světa kyselých piv díl 2. - Lambic a gueuze
Když už jsme si pivním stylem Berliner Weisse naladili chuťové pohárky na kyselou linku, budeme pokračovat slavným belgickým pivním stylem lambic (resp. gueuze). Styl je to sice známý, ale ve světe jej proslavily především verze ochucené, často i oslazené a k pijákům veskrze přátelské (tedy ovocný lambic). Tradiční lambic a gueuze jsou svým charakterem natolik svérázné, že se do kalných vod tohoto pivního stylu odváží jen ti nejzvídavější pivaři. Pochází z oblasti v okolí řeky De Zenne (Senne) jižně od Bruselu, kde jedině se prý vyskytují specifické kmeny divokých kvasinek zvané Brettanomyces Bruxellensis a Brettanomyces Lambicus. …
Exkurze do světa kyselých piv - Berliner Weisse
V posledním čísle Pivo, Bier & Ale psal Ing. Šuráň o méně známém německém pivním stylu Berliner Weisse. Přestože je to od nás do domoviny tohoto stylu co by kamenem dohodil, není úplně jednoduché jej ochutnat. V samotném Německu je pivovarů, které pšeničná piva tohoto stylu vyrábějí, jako šafránu. A přestože v devatenáctém století bylo toto pivo natolik populární, že jej vyrábělo 700 pivovarů v Berlíně a okolí, dnes z nich zbyly pouze pivovary dva. Jedním z nich je Berliner Kindl, na jehož Berliner Kindl Weisse Original jsme nedávno narazili v Pivkupectví Zlých časů. To se ví, že jsme jednu třetinkovou lahvičku (tuším, že…
Osm weizenbocků v Pivní rozmanitosti
Musím se přiznat, že až do středečního večera jsem se nikdy neúčastnila žádné organizované pivní degustace. Co se týče pití piva, jsem prostě samouk. Středeční večer jsem tak poprvé strávila na degustaci konané v Pivní rozmanitosti pod vedení Dana Šabíka a věnované tématu weizenbocků. A budu i natolik drzá, že si dovolím další přiznání, totiž to, že weizenbocky jsem nikdy nevyznávala, ba dokonce patřily mezi pivní styly u mě nejméně oblíbené. Pravdou je, že jsem nikdy neměla šanci ochutnat skutečnou špičku z tohoto stylu a čeští zástupci mě příliš nezaujali. …
Sledujte Pivníky
Nejnovější články
-
Čeští sládci se bojí ztráty čichu a chuti po covidu. Chtějí proto přednostní očkování
Bludice, 1. dubna 2021 -
Rozvozy piva po Praze v době krize
Bludice, 22. března 2020 -
Nový pražský pivovar Lajka
Marley, 4. června 2019 -
Pátý První pivní máj
Marley, 3. června 2019 -
Nový pražský Kbelský pivovar
Marley, 8. března 2019
Nově ochutnaná piva
-
Maltgarden / Funky Fluid Funky Garden vol. 1
11. 1.7,3 -
Maryensztadt Projekt Barrel Aged Barley Wine Laphroaig Whisky 2019
11. 1.8,5 -
Kees Caramel Fudge Stout Barrel Aged
10. 1.8,3 -
Garage Clinging to a Rock
10. 1.8,3 -
Gulden Spoor Tripel
10. 1.6,5 -
Affligem Tripel
10. 1.6,8 -
Texels Skuumkoppe
10. 1.6 -
To Øl Rudolph Under the Radar
9. 1.7,5 -
St-Feuillien Grisette Blanche Bio
9. 1.7 -
Hitachino Nest Real Ginger Ale
9. 1.7
Znovu ochutnaná piva
-
Kbelský pivovar 13 havranů
10. 1.6,6 -
Kamenice nad Lipou APA 10
7. 11.6,3 -
Hummel-Bräu Festbier Hell
19. 10.6,5 -
Zichovec Upside Down 12
18. 10.8 -
Malešov Ležák světlý
17. 5.4,3
Nově navštívěné hospody
-
Brauhaus Zum Alten Dessauer
23. 1.5,5 -
Brauhaus Köthen
20. 1.6,5 -
Brauhaus Lüdde
18. 1.7
Nejnovější alba v galerii
-
Pivní festival na Kulaťáku a v Nuslích
22 fotek, 7. října 2022 -
3. výročí otevření pivovarských vrat pivovaru Libertas
25 fotek, 30. září 2022 -
Slunce ve skle 2022
20 fotek, 27. září 2022
Kalendář akcí
leden 2023
- 30.
- 31.
únor 2023
- 1.
- 2.
- 3.
- 4.
- 5.
- 6.
- 7.
- 8.
- 9.
- 10.
- 11.
- 12.
- 13.
- 14.
- 15.
- 16.
- 17.
- 18.
- 19.
- 20.
- 21.
- 22.
- 23.
- 24.
- 25.
- 26.
- 27.
- 28.
březen 2023
- 1.
- 2.
- 3.
- 4.
- 5.