Rebel IPA, Vyškov APA a několik dalších pivních novinek

sepsal Marley

27. září 2013 v 9:04

Září bylo tak nabité pivními festivaly, že jsme ani neměli pořádně čas napsat něco o nových pivech. Dnes to zkusíme trošku dohnat, protože zajímavých piv se vyrojilo mnoho a byla by škoda se o nich alespoň nezmínit.

V Podklášterním pivovaru v Třebíči po vydařené bezové pšenici přicházejí s dalšími zajímavými kousky. Prvním je dvanáctka Single Malt Ale… těžko říci, co bylo záměrem pivovaru (ve světě jsou obvyklé buď single hop či single hop + single malt, aby lépe vynikl charakter piva), nicméně pivo je to slušně ovocné (citrusy, tropické ovoce, broskve), též výrazně sladové s trochou karamelu až medu. Středně plné i hořké, celkově takové netradiční, ale nepije se špatně. Druhým pivem je nakuřovaný speciál, polotmavá spodně kvašená třináctka. Ve vůni není příliš úžasná, ale chuť to bohatě vynahrazuje – pěkně sladové a uzené pivo, středně hořké, příjemné. Nakuřovaná piva české pivovary opravdu umí.

Že se o vaření ejlů pokouší řada minipivovarů, to už dnes nechává každého chladným, ale u průmyslových pivovarů to přeci jen úplně zvykem není. Proto nás celkem překvapila zpráva, že Rebel z Havlíčkova Brodu uvařil nové pivo IPA. Mezi lidi se díky Zlým časům dostalo už nyní, před zítřejším oficiálním představením na Svatováclavských slavnostech. Je to hezky nachmelené pivo, znatelně ovocné, s trochou dalších bylinných až pryskyřičných tónů, sladově sušenkové, spíše více hořké, dobře pitelné. Není to sice Matuška ani Strahov, ale na průmyslový český pivovar rozhodně slušný výkon.

To v průmyslovém Vyškově už asi ejlem nikoho nezaskočí. Nyní přichází do hospod a pivoték Single Hop APA, tedy American Pale Ale chmelený pouze jedním druhem chmele – americkou Citrou. Celkem ovocné pivo s tóny grepů a citrónové kůry, hodně sladové a karamelkové, po ohřátí chmelové aroma ustupuje do pozadí. Celkem pitelné pivo, ale nepříliš vyvážené… spíše nás zklamalo, s podobnými zahraničními pivy se vůbec srovnávat nedá, i jihlavská verze byla o poznání lepší.

Falkon uvařil už sedmého Stalkera. Je to hezky ovocná citrusová, pryskyřičná, karamelová a více hořká IPA… skvělý počin, i když minulé dvě várky nám sedly trošku více. Krom toho Falkon přichystal i dvě nové svrchně kvašené dvacítky, které měly premiéru na Slunci ve skle. Imperial Stout Falk:On jsme zatím neochutnali, ale dvojitá IPA Falk:Off se opravdu povedla, pěkně nachmelený a krásně vyladěný silák.

Beznoska přišel již s třetím svým ejlem, tentokráte je to polotmavá patnáctka. Výrazně a trochu zvláštně ovocné, s banány, pomeranči, broskvemi, tropickým ovocem, též znatelně kořeněné a karamelové. Střední hořkost byla tak akorát, nepilo se úplně špatně. Celkově ale dost osobité pivo, jako kdyby v něm byly bavorské pšeničné kvasinky… určitě to není pro každého.

U Tří růží vaří další a další nová piva, za ten necelý rok a půl mají na kontě úctyhodných 30 kousků (pokud nám náhodou nějaký neunikl :). Jedním z posledních je světlá čtrnáctka Podzimní Hop Lager. Pivo měděnou barvou odpovídá spíše polotmavému, je zajímavě nachmelené, kořenité, bylinné až kapku citrusové. Má trochu plnější sladové tělo s tóny karamelu a toustů, je lehce nasládlé a středně hořké. Fajn pivo, připomíná zdejší klášterní speciály, jen je možná o něco méně harmonické.

Poslední pivo není úplná novinka, ale je vařeno jen jednou za rok, takže není úplně snadné ho potkat. Jedná se o karamelovou jedenáctku s lipovým medem ze svitavského pivovárku Na Kopečku. Příjemné sladově karamelové pivo s trochou čokolády a praženosti, medové je ale jen trošku, tmavší slady to celkem přebíjejí. Ale pivo je to celkově fajn, pije se moc dobře.

Sledujte Pivníky

Hledat piva, články, pivovary…

Nově navštívěné hospody

Nejnovější alba v galerii