Za poslední rok jsme se setkali s řadou zajímavých piv z oblasti Balkánského poloostrova a přilehlých zemí. Jde zejména o Srbsko, Chorvatsko a Slovinsko. Najdou se zde fajn piva z malých pivovarů, ale dokonce i některá z těch velkých nejsou k zahození.
Začneme třeba Srbskem – zemí, kde by člověk nějaké zajímavé pivo příliš nečekal (tedy maximálně nic moc kousky typu Lva či Jelena). Nicméně minipivovarský boom přišel i sem a po zemi v posledních pár letech vznikají malé pivovárky. Řada z nich sice podobně jako u nás má piva jen v čepované podobě, ale najdou se i takové, které stáčejí pivo do lahví. Třeba Kabinet, vzniknuvší v roce 2014. Zkusili jsme od něj dvě klasiky, IPA SuperNova a APA BrrKaaa. Obě svěží, krásně chmelená a dobře pitelná piva.
Další pivně nepříliš slavnou zemí je Slovinsko, i když zdejší chmel je ve světě vcelku populární. Známý Zlatorog se sice při troše snahy pít dá, ale tento průmyslový pivovar Laško má i zajímavější piva. Vcelku pitelný byl sladší a alkoholovější doppelbock Striptis, stejně tak i pohankový ležák №03 Buckwheat. Fajn byl ležák s americkou Citrou – №01 Citra Lager. Vyloženě nás potěšil Krpan, „trojitý bock“ s 11 % alkoholu. Čekali jsme přehnaně alkoholovou hrůzu, ale pivo je to příjemné, karamelové, s tónu sušeného ovoce a sherry. Doporučujeme ochutnat, mohlo by být i zajímavé ho na nějaký ten rok schovat do sklepa.
Průmyslový Union krom nedobrého základního piva vyrábí i extra silný speciál, nazvaný dle nejvyšší slovinské hory Triglav. Pít se to dá, ale nic světoborného. Jednou se do Česka zatoulal i Porter, vařený ve Slovinsku, za spolupráce zdejšího pivovaru Kratochwill a českého Rambouska. Celkem pitelné pivo, ale nic, co by si člověk dával znovu (aspoň to bylo lepší než běžné Rambouskovy divnosti).
Nejvíce piv jsme okusili z Chorvatska. Průmyslové Karlovačko, které patří pod kolos Heineken, vyrábí krom hrůzného světlého ležáku i vcelku fajn speciality jako je Royal, Pils s německým chmelem, či Crno, silnější tmavé pivo. Zagrebačka Pivovara (patřící pro změnu pod MolsonCoors) zase vyrábí Tomislav Crno pivo – povedeného tmavého siláka, stylově zapadajícího někam mezi baltské portery. Měl by být snadno sehnatelný, také ho doporučujeme zkusit.
Pak jsou tu chotvatské minipivovary, ty lahvují piva do skla překvapivě docela často. Létající Visibaba si ale pivo nechává vařit ve výše zmíněném srbském Kabinetu. Piva mají hezké etikety a obsah také stojí za to. Porter Bob Barley, witbier John Lemon i IPA Janis Hoplin jsou všechno moc pěkně udělaná piva, čistá a velmi dobře pitelná.
Od několika dalších pivovárků jsme ochutnali jeden kus piva. Velmi nám zachutnala APA s tóny ovoce a pryskyřice ze záhřebského pivovaru Varionica. Průmyslový ejl 5th Element od pivovaru Daruvar nám moc nejel – rušivé zeleninové a medicinální tóny nejsou nic pro nás. Létající Hold'em si ale v Daruvaru nechává vařit ejl Allin, jednoduchý a dobře pitelný. Moc nás nezaujala záhřebská Pivionica a její nepasterovaný ležák Fulir – ne úplně čisté, průmětně pitelné pivo. Naopak chutná byla APA z pivovárku Nova Runda, příjemně ovocná a svěží, s lehoučkým nádechem máslíčka.
Další minipivovar ze Záhřebu, Pivovara Medvedgrad, nás zaujal svými pěknými etiketami. Nicméně Fakin IPA nám moc nechutnala, byla docela zeleninová, ale možná jsme měli jen smůlu na špatnou várku. Napravil to ale Agram Stout, pražený s bylinně chmelovými tóny, zajímavý a chutný. Fajn byl i nefiltrovaný Pils Zlatni Medvjed, chutnal skoro jako nějaký nefiltr ze středně velkých bavorských pivovarů.
Poslední a možná i nejlepší minipivovar, který zde zmíníme, je opět ze Záhřebu – tam by skoro mělo smysl zajet na výlet, pokud jste pivní geek. Je to Zmajska Pivovara a její objevení se v Česku má na svědomí BeerGeek Bar, lahvové kousky potkáte i v pivotéce. Hořký a bylinný i ovocný Pale Ale nám zachutnal moc, silnější Pozoj IPA byla ještě o něco lepší, podobně aromatická, výborně pitelná. Skoro jako Zlatá raketa od Matušky. Velmi povedený byl i Porter anglického střihu, s tóny praženosti i hořké čokolády a fajn chmelením.
Pro lidi zajímající se o pivo je to dobrá zpráva – i když se vydáte na nepivní dovolenou na jih, do hor či za mořem, můžete být zdejšími pivy příjemně překvapeni. Minipivovarských lahvových piv i speciálních piv z průmyslových pivovarů se bát nemusíte, zklamání asi častější než u piv českých nebude.