Festival pivních chutí a soutež domovarníků ve Žďáru nad Sázavou

sepsal Marley

25. června 2014 v 10:10

Minulou sobotu se ve Žďáru nad Sázavou konal třetí ročník malého pivního festiválku a letos poprvé i v rámci něj soutěž domácích vařičů piva. Pivo sice nevaříme, ale byli jsme na soutěž pozváni jako degustátoři, takže jsme si řekli, že spojíme příjemné s užitečným, projedeme se trochu vlakem a zajdeme se mrknout na festival i výtvory domovarníků.

Vše probíhalo v centru na Havlíčkově náměstí, kolem podniku Café Bar Galerie, který poskytoval potřebné zázemí jako například toalety. Venku bylo pár stánků s výčepy, jeden středně velký stan pro návštěvníky a jeden stánek s jídlem – různými klobásami, gulášem, prostě českou klasikou. Krom toho zde probíhala i ukázka domácího vaření piva.

Festival začínal brzy, snad někdy po deváté hodině. Na čepu zde bylo osm piv, třebas Břevnovský světlý ležák, Permonův Summer Ale či Black z Lucky Bastarda. Slovensko zde zastupoval Weizen od Kalteneckera a dvě piva z nám zatím neznámého a též z Rožňavy pocházejícího pivovaru Ikkona. Ikkona Craft Pils desítka bylo takové oukej, celkem pitelné pivo, nijak extra harmonické, ale Ikkona Craft Premium Pils už byl příjemnější – fajn světlý ležák, hezky chmelený a slušně pitelný.

Celkově to bylo takové malinké a příjemné, žádná megaakce typu Žižkovské pivobraní. Nic, kvůli čemu by sem člověk jezdil přes půl republiky, ale pro pivaře z okolních měst či ty, kteří si mohli akci spojit s jiným programem, to mohlo být moc fajn.

A pak tu byla ona domovarnická soutěž, která proběhla pod taktovkou Karla Nečady z Pivního archivu. Účastníci měli možnost své vzorky přinést jak přímo na festival, tak je předat na sběrných místech v Praze a v Brně. Ale vzhledem k tomu, že šlo o první ročník a akce nebyla tolik inzerována, sešlo se celkově jenom dvacet vzorků ve dvou kategoriích.

Nás ochutnávačů nakonec dorazilo deset, sešli se tu například zástupci z Pivní revizní komise, Pivních recenzí a dalších pivní nadšenci. Díky počtu piv jsme měli čas je všechna v klidu postupně poctivě zhodnotit. Jak už to na domovarnických soutěžích bývá, některá byla zajímavá, jiná zvláštní a u pár z nich měl člověk pocit, že je na něm páchán úkladný pokus o vraždu :) Na první kategorii světlých ležáků, skládající se z osmi piv stačilo jedno kolo, hezky se porovnávala všechna piva najednou. Druhá kategorie India Pale Ale byla po dvou kolech zakončena finálovým soubojem. Sice někteří degustátoři ( zřejmě těšící se na piva festivalová :) chtěli kvůli celkem velkým kvalitativním rozdílům finále přeskočit, ale naštěstí se sešlo více těch neoblomných a rozhodující kolo proběhlo. Smysl i trochu mělo, sice se pořadí nějak závratně nezměnilo, ale trochu přece jen ano.

Z výsledků zmiňme výherce – v ležácích to byl Martin Holan s Pivním skautem 12° a mezi IPA zase Martin Březa s pivem The Empire strikes back 18°. Zaujaly nás některé hezké etikety, které domovarníci na odevzdaných vzorcích měli, některé z nich by trumfly i leckterou etiketu z komerčního pivovaru.

Závěrem musíme pochválit zázemí pro degustátory – vše probíhalo v klidném stavení vzadu na dvoře za Café Barem Galerie, takže nehrozily ani sebemenší ruchy a celkově to zde bylo moc příjemné. Takhle dobře se o ochutnávače nestarají snad na žádné jiné akci :)

A to by bylo z našeho krátkého reportu vše. Jsme moc rádi, že se podobné akce konají i mimo hlavní město a pivně tak vzkvétají i další regiony. A když se zadaří, třebas se za rok do Žďáru opět podíváme.

Sledujte Pivníky

Hledat piva, články, pivovary…

Nově navštívěné hospody

Nejnovější alba v galerii