Máme tu další povídání o pivních novinkách. Dnes je to směska všechno možného včetně pár zajímavostí, i když jako obvykle dominují ejly amerického střihu. Kvalitou je to vyvážené – máme tu jeden kousek extra povedený a jeden extra nechutný.
Létající pivovar Crazy Clown oslavil tuto sobotu v baru Napalmě první rok svého fungování. Na čepu tam měl sedm druhů piv a včetně poslední novinky jich za rok stihl připravit celkem třináct. Novým pivem je Eye of Horus, belgický tripel s přidanými fíky a datlemi. Je to zajímavé pivo – sladové, medové, s tóny sušených meruněk, rozinek i křížal a dlouhým dozníváním. Fajn kousek. Zkusili jsme i další piva, která jsme měli předtím jen jednou. Belgian red ale (trochu matoucí označení – nejde o vlámský red ale1) Brewstarter se tentokráte povedl, hodně kořeněný, jablečný, citrusový, chutný.
Down the Rabbit Hole s opuncií a liči též nebyl špatný, i když vyčeřenější verze nám před měsícem chutnala o trochu více. Dýňovo-ovocný ejl Trick or Treat nám tentokráte chutnal hodně, možná i proto, že byl naopak pěkně čirý a harmonický. A bavil nás i chilli Multikill, taková tekutá hořká chilli čokoláda, příjemně vyvážený (na rozdíl od většiny českých chilli piv). Možná některým z vás přijdou piva od Crazy Clowna zvrhlá, ale my jsme za ně rádi, i když v nějakém velkém množství bychom je asi nepili.
Pivovar Létající chroust nelení a po kakaovo-kokosovém ovesném stoutu přichází s Red IPA Redneckem. Pivo je to hodně tmavé, skoro jako černá IPA, po prvním přivonění k němu jsme dostali do nosu nezaměnitelným japonským chmelem Sorachi Ace. Dominuje vůně a chuť bylin s tóny citrónové trávy a kopru, limetek i třešní a granátového jablka, pivo je i karamelové a pražené – skoro jako ona černá IPA. Je krásně vyvážené a pije se úplně samo. Těšíme se na další kousky.
Plzeňský Raven ve spolupráci s estonským Tankerem uvařil pivo West Boast IPA (neboli West Bohemian IPA). Je to IPA sladová, karamelová, lehce medová, s vyšší hořkostí a tóny kořenitosti, kandovaného ovoce a mandarinek. Čisté, příjemné a velmi pitelné pivo.
Zkusili jsme i další jednochmelový ejl z Radniční Jihlavy, nyní se na řadu dostal novozélandský chmel Waimea. Ejl je to sladový, karamelkový, s tóny tropického a kandovaného ovoce. Na pozadí je znát trocha česneku a cibule (z osobitého chmele Waimea) a másla (z osobitého Radničního pivovaru). Pít se to ale trochu překvapivě v pohodě dá.
Pražské pivní bary Zubatý pes a Craft House si po pivu Biting Dog nechali ve slánském Antošovi uvařit další dvě piva. Prvním je Vitaminica Pale Ale, pivo ochucené rakytníkem. Je bylinné, sladové, s tóny citrusů a meruněk. Má trochu drsnější charakter, ale jinak je fajn. Druhým pivem je Hazy Daisy – Session IPA. Je to kořenitá a pryskyřičná IPA s tóny pomerančové kůry a tropického ovoce. Opět trochu drsnější, ale pije se dobře.
Beskydský pivovárek přišel s pivem Yakima Walley. Krom písmena W je na něm trochu zvláštní i označení American Pale Lager – tak se nazývají americké průmyslové žluté vody bez těla, chuti a zápachu, což zřejmě záměr pivovaru není. Pivo je to sladové, s tóny grepů, citrónové kůry a bílého vína. Je docela hodně hořké, což ani nevadí, jen ruší máslový a kvasnicový nádech na pozadí. Pít se dá, ale moc jsme si nepochutnali.
Poprvé jsme potkali pivo z nedávno otevřeného ostravského pivovaru Hoppy Dog – Bloodhound American Red Ale. Je karamelkové a bylinné s vyšší a ostřejší hořkostí, a tóny čaje, citrusové kůry a lesního ovoce. Barvu má opravdu do červena, ale užilo by trochu doladění – je drsnější, pitelnost má průměrnou. Uvidíme, jaká budou další piva tohoto pivovaru.
V pražském pivovaru U Bulovky uvařili třináctku APA. Je to takový osobitý mix karamelek, čaje, bylin a citrusové kůry s máslovými a fenolovými tóny na pozadí. Nijak dobře se nepije, je to čtvrtý speciál z Bulovky v řadě, který nás neuchvátil.
A na závěr jsme si nechali jednu specialitu, polotmavý speciál Masařka s pražského pivovaru Moucha. Jestli se vám nezdá název příliš vábný, tak to není proti samotné vůni a chuti piva nic. Pivo je karamelkové, bylinné a jablečné, s tóny zvětralosti, žluklého másla a zvratků. Zřejmě je mimo jiné na vině nechvalně proslulá vada – kyselina máselná. A jak už to u jiných vad piva bývá, každému vadí trochu jinak – mně pivo přišlo jen odporné, ale Bludice se ho ani nedokázala napít. Snad se v pivovaru někdo chytí za hlavu a něco s kvalitou piv udělá.
1) ↑ Nově už pivovar pivo označuje jako „Red Saison“, takže by už k žádné mýlce docházet nemělo.