Dnes tu máme pár statistik z našeho kvízu k článku o jednoměsíčním ležáku minulého týdne. Pokud jste test ještě neviděli, či jste jej odkládali na později, mrkněte se na něj před přečtením tohoto článku, pak to už nebude mít smysl.
Po zkouknutí výsledků včera jsme si uvědomili, že jsme to s obtížností poněkud přepískli. Přece jen jak pivu a jeho studiu věnujeme většinu volného času, tak máme trochu nefér výhodu oproti běžným pivařům. A pak nám připadají některé zákeřné chytáky méně těžké. Kdyby nám někdo dal kvíz podobného ražení, ale ohledně konkrétních postupů při vaření piva, nejspíše bychom pohořeli. Slibujeme, že příště budeme trochu mírnější.
Pár čísel ke kvízu – do včerejšího večera jsme zaznamenali 611 vyplnění testu, nejvíce přibývalo odpovědí logicky první dny po zveřejnění. Průměrný čas vyplňování byl 3 minuty a 39 vteřin, ale i kvůli několikahodinovým časům (někdo si zřejmě musel v půlce odskočit se posilnit do blízké hospody) je směrodatnější medián – 2 minuty a 17 vteřin.
Správně všechny otázky zodpověděla pouhá 4 procenta účastníků. S maximálně dvěma chybami prošlo testem zhruba 20 procent lidí. Jak jsem psal, další kvíz zkusíme vymyslet o něco lehčí, asi v něm zůstaneme pouze v českém pivním rybníčku.
Jako nejjednodušší otázka se ukázala ta s ležákem, zřejmě proto, že jedna odpověď byla jako nesprávná jasná z našeho doprovodného článku. Druhá „nejsnadnější“ byla otázka o čepování, asi i kvůli tomu, že náš článek o tomto tématu byl vloni náš nejčtenější.
Nejtěžší otázkou byl dotaz na kvalitu piva vařeného podle Reinheitsgebot. Mýtus, že tento zákon znamená kvalitnější pivo či kvalitnější suroviny, je rozšířený mezi pivovarskými i „pivními znalci“ jak u nás, tak i v zahraničí. Přitom krom ve správné odpovědi zmíněných extraktů a výtažků existuje řada nepoctivých výjimek – například pro vaření lehkých svrchně kvašených piv lze použít i umělá sladidla.
Pokud máte rádi koláče, respektive jejich grafy, tak níže najdete obrázky s četnostmi jednotlivých odpovědí, ty správné jsou označeny červenou barvou.