Pivo až do domu

sepsal Marley

20. května 2015 v 10:22

Před časem nás kontaktovali lidé stojící za začínajícím projektem Pivní zásilka s dotazem na možnost nějaké spolupráce. Jelikož žádnou reklamu ani PR články na našem webu mít nechceme, tak jsme v tomto pomoci nemohli. Nicméně projekt nám přišel sympatický, domluvili jsme se na zaslání jedné zásilky zdarma, o které pak my napíšeme naše dojmy, ať už budou jakékoliv.

Jak to vlastně funguje? V zahraničí je model podobných pivních balíků běžný, nejde o nic nového – platíte nějakou pevnou sumu a na oplátku dostáváte piva dle výběru daného prodejce. V případě Pivní zásilky je to pravidelně každý měsíc, složení balíčků stejně jako u ostatních podobných projektů předem neznáte (naplánovat nějaký harmonogram u piv z malých pivovarů je holt docela nemožné). Zásilka nám dorazila v pěkné krabici, všechna piva poctivě zabalena v bublinkových fóliích, takže nějaké ty otřesy po cestě by přežít měla.  Trošku se obáváme o trvanlivost piva v letních měsících – i když čerstvé a čisté pivo z minipivovaru by ten zhruba den v teple mělo bez potíží vydržet (v Praze tento problém odpadá, jelikož piva ještě hezky chladná rozváží přímo Pivní zásilka, žádné nebylo rozjeté ani náznakem). Velmi sympatické je, že všechna piva jsou ve skle, snad to tak bude i pravidlem – my prostě ušmudlané PET lahve rádi nemáme. Ke každé zásilce člověk dostane pěkný průvodní dopis, včetně doporučeného pořadí, která piva vypít nejdříve.

V zásilce nás tento měsíc čekal zajímavý výběr piv, například parádní Svatý Norbert Maibock, který lahvový mimo Strahovský pivovar neseženete a který nám chutnal ještě o trošku více než na čepu v pivovaru. Pak třeba podobně skvělá patnáctka Albrecht India Pale Ale. Potěšila i Permon Black IPA, neurazil ani U Tří růží světlý ležákMalešov Weizen Hefe.  Moc nám nejel Lužinský JaroVítpolotmavý ležák z Purkmistra, ale jsme už hodně vybíraví, začínajícím pivařům nejspíše chutnat budou. Zahraničí reprezentovala trapistická klasika Achel Blond, jeden z našich oblíbených Belgičanů. Co jsme koukali, tak nabídka z minulého měsíce pro nás vypadala dokonce ještě o trochu zajímavěji, ale to už samozřejmě závisí na osobních preferencích.

Jak to vychází cenově? Když sečteme ceny daných piv přímo v pivovarech a nejlevnějších pivotékách, tak se dostáváme někam těsně pod pět stovek. Minulá zásilka vycházela ještě o něco dráž, ale asi závisí, jaká zrovna piva za jakou cenu se podaří sehnat. Je třeba brát v úvahu, že v běžných pivotékách by to stálo ještě více (i ta piva, která jsou běžně k dostání jen v pivovarech), navíc z výše uvedených by člověk v jedné pivotéce objevil tak jedno, maximálně dvě piva.  V Pivní zásilce za to zaplatíte právě kolem těch pěti stovek, při delším předplatném ještě méně, při jednorázové objednávce zase o trochu více. Mimo Prahu je bohužel třeba ještě započítat poštovné (rozvoz po Praze je zdarma), ale zase mimopražští by si při shánění podobných piv zajezdili o poznání více.

Pro koho se tedy hodí? Pro náročné pijany, kteří už ochutnali skoro všechno, co v Česku teče, to asi úplně není. Nicméně pokud se člověk teprve začíná o pivo zajímat a v té záplavě českých piv se nevyzná, je to fajn začátek. A vlastně i k nějakým kulatinám by to nemusel být špatný dárek ani pro ortodoxního pijana průmyslových ležáků.

V rámci vyváženosti jsme se koukli i na konkurenci. Dříve tu existovalo Multipivo.cz, ale zde člověk za cenu k pěti stovkám dostal čtyři zahraniční piva.  A to při předem neznámém složení přece jen tak lákavé není a moc se ani nedivíme, že projekt příliš neuspěl. Pak je tu ještě Pivní balíček, docela podobný Pivní zásilce, ale co jsme koukali, tak se orientuje spíše na průmyslová piva, která lze občas pořídit i v supermarketech za pár korun, což nám tak zajímavé nepřijde.

Ale zpět k Pivní zásilce. Jsme rádi, že po tom neustálém lovení piv po republice jsme si také jednou mohli zajímavá piva vychutnat i bez námahy. Pivní zásilce v jejím snažení držíme palce (sami jsme o něčem podobném uvažovali, ale jsme na to málo podnikaví). Přeci jen i nějaká ta osvěta a propagace minipivovarů není k zahození a pokud se díky ní i víc pivovarů naučí lahvovat do skla, bude to jen dobře.

Sledujte Pivníky

Hledat piva, články, pivovary…

Nejnovější alba v galerii