Prodloužený víkend jsme se rozhodli strávit uprostřed krásné přírody Lužických hor. Hlavní důvod výběru této oblasti pro náš víkendový odpočinek však nebyla příroda, ale pivo :) Ve Varnsdorfském pivovaru Kocour se totiž konal pivní festival AleFestivAle věnovaný svrchně kvašeným pivům.
Na festival jsme vyrazili brzy… prý aby nám všechna piva nevypili… v Kocourovi jsme byli již před druhou hodinou a dobře jsme udělali. Prostor byl pěkně vzdušný, klidný, k posezení čisté lavice a stoly a prozatím pouze několik málo účastníků.
U stánku s tričky a sklenicemi pivovaru Kocour jsme si na zálohu padesát korun českých půjčili třetinkovou sklenici („Vánoční trhy 2007“ :)). Chvilku jsme koketovali s tím, zda raději nezakoupit klasickou třetinku, či u výčepu třetinkovou sklenici určenou přímo na piva typu Ale, nakonec jsme však zůstali věrni úzké a méně stabilní skleničce na vysoké noze a modlili se, abychom z ní vylili co nejméně piv (hned u druhého vzorku se mi při mé vrozené „šikovnosti“ podařilo zvrhnout téměř celý obsah Hastrmaního puškvorce).
Mytí sklenic bylo zvládnuto na jedničku. V rohu za stánkem Zlých časů decentně schovaná stála myčka sklenic se vším všudy. Překvapivě se u ní nevytvářely žádné velké davy ani fronta.
Účast pivovarů nebyla nijak hojná, ale nám tak akorát vyhovovala. Pivovary Velkorybnický Hastrman, Zvíkov a Antoš vyloženě potěšily, neb z jejich produktů čepovaných na festivalu jsme toho prozatím mnoho neznali. Dalšími zástupci pivovarů byl německý Löbau a Primátor Náchod. Z pivoték zde mělo zastoupení Pivkupectví (Zlý časy) a Pivní rozmanitost. Další stánky obsadili dovozci belgických a skotských piv a dále stánek s cidery. A samozřejmě nechyběl také stánek místního pivovaru Kocour s velmi bohatou nabídkou vlastních točených i lahvových piv za lidové ceny.
Občerstvení bylo zajištěno stánkem s gulášovkou, gulášem, utopenci, škvarkovou pomazánkou a dalšími rychlopokrmy. Venku si mohl člověk ulovit grilovanou klobásu, či trdelník. A pro ty s velkým hladem a trpělivostí byla otevřena restaurace. My si dali průměrnou gulášovku a s postupujícím odpolednem zašli do restaurace na vynikající dýňovou polévku se zázvorem… mňamka. Bohužel večer v sedm hodin už byly veškeré pokrmy v restauraci vyjedené a museli jsme tedy vzít zavděk utopencem ve stánku.
Jak jsem již psala, prostředí bylo zpočátku velmi příjemné, okolo třetí hodiny však na pódium nastoupila country skupina a bylo po klidu. Její hudební vystoupení nás z kryté haly vyhnalo zpočátku ven na sluníčko, jakmile se však začalo venku ochlazovat, museli jsme se pokorně vrátit zpět pod střechu a absolvovat zbytek večera neslyšíce vlastního slova, ba dokonce ani slova prodejců v jednotlivých stáncích. O nějakém povídání nad pivem a o pivu nemohla být řeč. Trochu se nám ulevilo až ve chvíli, kdy country skupiny vystřídala skupina Rolling Stones Revival, která vystupovala v prostoru odděleném od prostoru stánků a stolů vyčleněného festivalu.
Kladně hodnotím zákaz kouření v prostorách festivalu. A klidně tento zákaz mohl trvat po celou dobu konání akce a nikoliv pouze do pěti hodin. Po sedmé hodině se okolo nás již rozprostírala mlha hustá tak, že by se dala krájet.
Z ochutnaných piv u mě jasně vyhrála klasika a kvalita z holandského pivovaru de Molen – krásně čokoládový Imperial stout Rasputin a svěže citrusová IPA Vuur & Vlam, které jsme v čepované formě ochutnali díky stánku Zlých časů.
Vynikající byla piva z pivovaru Velkorybnický Hastrman. Zamilovala jsem se do vynikajícího Apače. Vydařená IPA. Bohužel, než jsme se stihli rozhoupat, byla v lahvovém balení vyprodána, takže domů jsme si ji neodvezli. Snad tedy bude někdy k ochutnání v některé z pražských hospod. Výborné bylo i Puškvorcové Ale, do kterého je prý přidáván kořen puškvorce. Zajímavé Ale, které mi v chuti i vůni z nějakého důvodu připomínalo bílé víno. Dalším velmi dobrým pivem tohoto pivovaru byl Alt reprezentující méně známý typ svrchně kvašeného piva – německý Altbier. Zachutnala i pšenice a žitná třináctka z tohoto pivovaru.
Výborná piva předvedl také pivovar Antoš ze Slaného. Jeho Slánská pšenka nám již dříve zachutnala v Kulovém blesku. Z piv ochutnaných na festivalu zaujala žitná IPA Tlustý netopýr, sice malinko sladší na můj vkus, ale jinak krásně ovocná, pestrá a s výbornou hořkou dochutí. Skvělé bylo i Pale Ale. Zlatý kozák mě příliš neohromil, ale je pravda, že mezi zde ochutnanými pivy měl velkou konkurenci.
U pivovaru Zvíkov jsme si odpustili ochutnávku Malinového Raráška i jakési pivní limonády. Ještě jednou jsme dali šanci pšeničnému Raráškovi. Mno, byl výrazně lepší, než to co nám před nedávnem natočili U prince Miroslava, ale i přesto mě moc neoslovil. To Zvíkovský Pale Ale mi naopak velmi zachutnal krásně kořeněnými tóny, ovocem a pomeranči. Zvíkovský stout mě na druhou stranu nezaujal.
Díky stánku Zlých časů jsme měli možnost ochutnat pivní raritu Steinbier Ale. Bohužel jen takto v rychlosti a uprostřed tolika vzorků jiných piv. Výroba tohoto piva byla předvedena na Černokosteleckém vykulení a můžete si o ní přečíst v nejnovějším čísle časopisu Pivo, Beer & Ale. Zde pouze v krátkosti uvedu, že se jedná o pivo, které je vařeno za pomoci rozžhavených kamenů, které jsou vkládány přímo do dřevěné nádoby. Je to prý jedna z nejstarších technik vaření piva.
Z dalších piv ochutnaných na festivalu to byl výborný Jopen 4 Granen Bok, velmi dobrý Black Dog Stout z Chýně a dosti divoký Jihlavský Amber Ale. Já si neodpustila moji oblíbenou slabou desítku Grodziczki na úvod. Pánové pro změnu Kocoura Hoppy Cat, kterého já moc nemusím. Ke slovu se dostala i belgická klasika v točené formě: Delirius Tremens a americké Anchor Steam Beer.
Na závěr jsme si nechali novinku Kocoura K31, který byl velkým zklamáním. Osobně mi vůbec nesedl. Vysoká sladkost přebíjí jakékoliv jiné chutě, které by se snad v tomto pivu mohly vyskytovat. Jak pravil Bořík, byla to taková sladká tečka na konec.
Štítky
Související hospody
Související piva
Antoš Pale Ale
Antoš Slánská Pšenka
Antoš Tlustý netopýr
Antoš Zlatý Kozák
De Molen Rasputin
De Molen Vuur & Vlam
Delirium Tremens
Chýně Black Dog Stout
Jopen 4 Granen Bok
Kocour Grodziczki
Kocour Hoppy Cat
Kocour K31
Radniční pivovar Jihlava Amber Ale
Strašnický pivovar Steinbier Ale
Velkorybnický Hastrman Alt
Velkorybnický Hastrman Apač IPA
Velkorybnický Hastrman Puškovrcový Ale
Velkorybnický Hastrman Staročeské bílé
Velkorybnický Hastrman Žitná třináctka
Zvíkov Stout
Zvíkovský Pale Ale
Zvíkovský Rarášek
Sledujte Pivníky
Nejnovější články
-
Nový pražský (ne)pivovar Fuze na Masaryčce
Marley, 22. dubna 2024 -
Nový český pivní styl v BJCP - 21Č. ČIPA
Marley, 1. dubna 2024 -
Nový létající pivovar TamTam a novinky od Noziba, Zichovce, Sibeerie a Chrousta
Marley, 22. března 2024 -
Poutní speciály od klášterních pivovarů a Plzeňského Prazdroje
Marley, 13. března 2024 -
Čeští sládci se bojí ztráty čichu a chuti po covidu. Chtějí proto přednostní očkování
Bludice, 1. dubna 2021
Nově ochutnaná piva
-
Slowburn Nightbreed
4. 8.7,5 -
Permon The Darkness #2 Imperial Stout Aged in Jamaican Rum Barrel
3. 8.7,5 -
Zichovec / Markku Leminen GWBC Best of Show 34
3. 8.8 -
Obora Imperial Stout Barrel Aged (Martinique Rum)
3. 8.8,3 -
Crazy Clown Pornstar Cindy Shine Edition
3. 8.7,3 -
Zichovec Like a Strawberry Daiquiri 14
3. 8.8 -
Thrills / Z Gálových sadů Brave New Plum
2. 8.8 -
Sibeeria Kazbek Hazy Pale Ale
2. 8.6,8 -
Chroust Triglav
2. 8.8 -
Sibeeria Blackdog Spring (2024)
2. 8.4,8
Znovu ochutnaná piva
-
Kbelský pivovar 11 pocestných
11. 3.6,5 -
Clock Rišaví Zmikund 20° Imperial Red Ale
2. 3.8,3 -
Zichovec / Černý potoka Double Stolen Haze
7. 3.8,3 -
Kbelský pivovar 13 havranů
10. 1.6,6 -
Kamenice nad Lipou APA 10
7. 11.6,3
Nově navštívěné hospody
-
Pivovarský dům Benedict
22. 3.6 -
Rittmayer Aisch
18. 9.6 -
Brauhaus Zum Alten Dessauer
23. 1.5,5
Nejnovější alba v galerii
-
Hesensko a Bavorsko na kole, den 11 - Bayreuth a Cheb
21 fotek, 29. dubna 2024 -
Hesensko a Bavorsko na kole, den 10 - Roßdorf, Geisfeld, Schammelsdorf, Drosendorf, Merkendorf, Leimershof, Zapfendorf, Ebensfeld, Bad Staffelstein a Lichtenfels
52 fotek, 24. dubna 2024 -
Prague Beer Fest 2024
37 fotek, 19. dubna 2024