Zichovec Baby Revolution, Prager Laffe Mosaic IPA, Kašperskohorský Kouř a jiná nová piva

sepsal Marley

16. února 2017 v 16:30

Po pár dnech tu máme další přehled pivních novinek. Dnes tu najdete zajímavou všehochuť – piva lehká i silná, výborná i nic moc, světlá i černá jako bota. A zmíníme i jedno úplně nové a překvapivě pitelné průmyslové pivo.

Pivovar Zichovec uvařil černou IPA Baby Revolution, plnou amerických chmelů. Je pražená, s tóny tropického i lesního ovoce a nádechem čokolády i pryskyřice. Je hořká, vyvážená a nebezpečně pitelná. Chutná podobně jako černé IPA z nejlepších evropských „craft“ pivovarů. Klobouk dolů. Ochutnali jsme poprvé i další svrchně kvašené tmavé pivo ze Zichovce – šestnáctku Portera. Je to docela pražené pivo, lehce i čokoládové, karamelové a kávové, s nádechem švestek. Výrazné a výborné, podobná paráda jako zmíněná Baby Revolution.

Létající Prager Laffe připravil novinku Mosaic Session IPA, tedy lehkou IPA, chmelenou americkým Mosaicem. Je sladová, chmelově bylinná až bylinková, s tóny citrusové kůry a lesního ovoce. Je hodně hořká, spíše prokvašenější, dobře se pije.

Krnovský pivovar Nachmelená opice přišel k příležitosti svátku svatého Valentýna s pivem Ich liebe dich. Jde o šestnáctku IPA s novozélandskými chmely Waimea a Nelson Sauvin i americkým Centennialem. Je to hodně ovocné i sladové pivo, lehce karamelové a bylinné, slušně hořké a dobře pitelné. Jako valentýnské pivo asi proč ne, fajn líbivka.

Od minipivovarů si dáme na chvíli pauzu s podíváme se ke gigantovi Heineken, konkrétně do Krušovic. Odtud zrovna včera vypustili novinku – Ležák za studena chmelený, shodou okolností se nám podařilo jeho láhev obchodě ulovit. Pivo je to sladové, lehce karamelové, chmel je na průmyslové pivo docela výrazný – pivo má střední hořkost, znát jsou chmelové tóny bylin a citrónové kůry. Jednoduchý a dobře pitelný kousek – příjemně nás překvapil. Otázkou ale je, jak bude chutnat po pár měsících v teple regálů, když jsme ho teď ochutnali prakticky po opuštění stáčecí linky.

Olomoucký Chomout uvařil další jednochmelový ejl, tentokráte s chmelem Bravo. Pivo je to zvláštně bylinné, sladové, lehce s tóny citrusové kůry a zeleného pepře. Pít se v pohodě dá, ale nějaký zázrak to není. Možná je to způsobeno chmelem samotným – používá se převážně na hořkost, nikoliv na aroma. Zkusili jsme od Chomouta i mnichovského Horsta, ale moc nám nejel, byl docela karamelkový až máslový, nijak svěží. Je to trochu zvláštní, když jsme nedávno ochutnali jiné jeho „německé“ pivo – Švarce, tak bylo výborné.

Kašperskohorský pivovar, který vznikl teprve vloni v létě, nedávno do svého sortimentu zařadil pivo Kouř, tmavý nakuřovaný speciál. Speciál je to řádně uzený a kouřový, též i docela pražený, nechybí ani lehká bylinná chmelovost. Je středně hořký, moc pěkně vyvážený a nebezpečně pitelný – skoro jako od Schlenkerly. Kašperskohorský pivovar budeme muset bedlivě sledovat, takováto piva u nás nepotkáváme každý den.

Poprvé jsme zkusili pivo Paradise Ale od Zhůřáka. Je citrusové, s lehkými tóny tropického ovoce a bylin. Je i sladové s nádechem medu, hodně hořké, velmi dobře pitelné. Ale úplná úchvatná bomba jako Zhůřákovy IPA či stouty to není [svými předchozími pivy si nás holt příliš rozmazlil :)].

Úplně poprvé jsme se setkali s pivem z dva roky starého jihočeského pivovaru Český Rudolec. Byl to ležák Vladyka, česká světlá klasika s žateckým chmelem. Pivo nás ale moc neoslovilo, bylo lehce zoxidované, s nádechem másla a jablek. Dopít se dalo, ale nic moc dalšího kladného se o něm říci nedá. Snad šlo jen o náhodu – nějakou chválu jsme už totiž na tento pivovar četli.

Ochutnali jsme i nedávný přírůstek v sortimentu břeclavských Frankies – sedmnáctku Fallout India Pale Ale. Je to docela hodně karamelkové pivo, lehce až máslové, s tóny mandarinek a kandovaného ovoce. Je sladší, což v kombinaci s oněmi karamelkami není úplně ideální, trochu to sice vyvažuje hořkost, ale dobré to celkově moc není. Frankies umí líp.

Pivní novinky

Celkem 209 článků

Sledujte Pivníky

Hledat piva, články, pivovary…

Nejnovější alba v galerii