Nomádův zabijácký Pelikán, Permonova APA a Kout i podmíráky v centru Prahy

sepsal Marley

19. listopadu 2012 v 9:39

Dneska zůstaneme převážně v Praze, sem tam si trochu postěžujeme… ale hlavně to bude o dobrých pivech, jako obvykle :)

Pořádnou kruťárnu nám připravil Létající pivovar Nomád. Ve spolupráci se zámořským sládkem Darronem Welchem z Pelican Brewery uvařil česko – americkou IPA. Česko v ní reprezentují nové chmely Kazbek a Agnus a Ameriku zase staré dobré klasiky Chinook a Cascade. Chmele tam museli naházet vědra, protože hořkost se vyšplhala na u nás neuvěřitelných 100 IBU, což je o pořádný kus více, než má jakékoliv jiné české pivo. Pivo bylo uvařeno v Břevnovském klášteře a dostalo jméno Nomád Pelikán. Je krásně chmelově aromatické s opravdu výraznou hořkostí. Pro netrénované chuťové buňky je to konečná, pijáka europiv by to asi úplně položilo. Nicméně i přesto je pivo velmi dobré a jakmile si člověk na hořkost zvykne, je ještě zajímavější. Určitě doporučujeme vyzkoušet, alespoň jeden kousek :)

Po slušném úspěchu s India Pale Ale přichází sokolovský pivovar Permon s novinkou American Pale Ale. Permon piva umí (snad krom šlápnutí vedle s Devítihlavou saní), takže nezbylo než ulovit a ochutnat. Pivko je takové jemné, americké aromatické chmely z něj cítit jsou, ale ne úplně výrazně. Hezky sladové a dobře pitelné. Prostě taková APA pro začátečníky, ne tak výrazná jako například Matuškova Californie.

U Medvídků uvařili nejzajímavější pivo za dlouhou dobu. Jde o Smoking porter, tedy nakuřovaný porter. Hezky uzené až kouřové, s dominujícími praženými slady. Velmi příjemné… což se ovšem nedá říci o personálu. Pokud mluvíte česky či dokonce máte tu drzost zajít jen na pivo, připravte se na odměřenou až nepříjemnou obsluhu. A jako bonus dostanete pořádné podmíráky. Prostě U Medvídků je to pro turisty.

A zase se zmíníme o pivě U Tří růží. Tentokráte se na čepu objevil podzimní světlý Bock se slušnou sílou 7,2%. Oproti bavorským kouskům takový více chlebový a kořenitý, nicméně je to opět povedené a dobře pitelné pivko. Krom lehce vyšší ceny (centrum je centrum, no) nám ale poslední dobou vadí celkem znatelné podmíráky. Prakticky u každého piva, tak cenťák pod míru. Tfuj.

Po uzavření U Slovanské lípy někdy před prázdninami nám v Praze poněkud chybí pořádná hospoda s koutským pivem. A to je opravdu škoda, neboť Kout patří bezesporu mezi špičku českých průmyslových piv. A proto nás potěšila informace, že se v Praze otevřela nová hospůdka s tímto pivem. Jmenuje se PivoBar U Dobřanských a nachází se v ulici U Dobřenských na Starém městě. Prostory jsou podzemní a pyšní se pěknými cihlovými zdmi a dřevěným vybavením. Na čepu je 5 druhů koutských piv za velmi dobré ceny (na centrum určitě). Ochutnali jsme postupně všechny kousky, většinou byly fajn. Možná bych řekl, že v Lípě nám koutské chutnalo více, ale může to být jen vzpomínkový optimismus. Jen dva kousky byly již trošku unavenější (i když stále v pohodě pitelné). Možná by stálo za to snížit počet piv na čepu, světlá 10 a 12 ve filtrované i nefiltrované verzi, to je asi zbytečně moc. Chuťovky k pivu též nejsou drahé, šunka od kosti byla bezva. Dokonce by zde v budoucnu měl být i minipivovar (v hospodě už jsou i podtácky pivovaru :)). Aktualizace: Hospoda byla bohužel 4. ledna 2013 uzavřena.

Na závěr dodám, že všechny tři podniky (PivoBar, U Tří růží i U Medvídků) jsou kousek od sebe… takže je jen na vás a vašich preferencích, který z nich zvolíte :)

Sledujte Pivníky

Hledat piva, články, pivovary…